AgriTrader logo
  • Abonnementen
  • Adverteren
  • Nieuws & events
  • Over ons
  • Service & contact
Naar de webshop
  • Abonnementen
  • Adverteren
  • Nieuws & events
  • Over ons
  • Service & contact
Naar de webshop

Als je vragen hebt over abonneren, adverteren of iets anders, dan hebben wij de antwoorden. Neem gerust contact op, we staan voor je klaar.

Naar contactpagina
  • Aanbod
    • Tractoren
    • Landbouwwerktuigen
    • Tuin, park & bosbouw
    • Bouwmachines
    • Verreikers
    • Wielladers
    • Vervoer en transportmiddelen
    • Overige rubrieken
  • Abonnementen
    • Nieuws & Events
      • Over ons
        • Service & contact
          • Testjaarboek
            • Tuin & Park Plusmagazine
              • Familie Akker Strip

                Bestel nu onze nieuwe geurhanger!

                Naar onze webshop

                Volg ons op onze socials!

                • Privacy verklaring
                • Voorwaarden
                • Vacatures
                • Deadline schema

                Nieuws

                Op de dam bij Hobelman-Halle B.V. Hobelman-Halle: “Over een tijdje zeggen we allemaal: ‘Wat was het behelpen met de verbrandingsmotor’”

                Marco Hobelman, eigenaar van Hobelman-Halle B.V. in de Gelderse Achterhoek, is ervan overtuigd: over niet al te lange tijd is er een generatie die met mededogen op de huidige tijd terugkijkt. “Die zeggen dan: ‘Wat was het de afgelopen honderd jaar behelpen met de verbrandingsmotor’”.

                Productie verdubbeld

                De vraag naar de Hooby’s van Hobelman – zowel op diesel als elektrisch – blijft toenemen. Voorheen zag je ze enkel in het oosten van Nederland, waar de smalle maaipaden langs de sloten gebruikelijk zijn. Maar ook het westen heeft de specialistische graafmachine ontdekt. “Daar hebben ze geen smalspoor nodig en dus hebben we daarvoor de LC100 ontwikkeld, een graafmachine op brede rupsbanden.”

                Hobelman verkoopt ongeveer twee Hooby’s per maand. “Daar hadden we aanvankelijk de capaciteit niet voor. Daarom hebben we ons bedrijf onlangs verbouwd en uitgebreid. De productie is nu verdubbeld. Dat klinkt groots, maar we zijn nog steeds klein. Bewust. We gaan naar twintig machines per jaar, maar daar blijft het bij. We willen klein blijven, anders past het niet bij ons.”

                Faunatronic en Gradertronic

                De Hooby is door de jaren heen steeds verder verbeterd en ontwikkeld. “Er zit echt heel veel op. Neem het Faunatronic-systeem, voor het ecologisch maaien. Want ja, maaien is noodzakelijk, maar eigenlijk ben je er de natuur mee aan het vernietigen. Door de Faunatronic blijft de maaier tien centimeter boven de bodem, waardoor je de bodem niet beschadigt. Je werkt daardoor zo natuurvriendelijk mogelijk”

                Gradertronic is een ander vernuftig principe. “Het Gradertronic-systeem is standaard geïntegreerd in de Hooby. Hiermee graaf je volautomatisch een vlakke baan met of zonder afschot. Ook is het mogelijk om met automatic control de verstelgiek automatisch mee te laten bewegen met de graafbeweging en zo het graafbereik flink te vergroten.”

                En dat is zeker niet alles. “Met het snelwisselsysteem kan er eenvoudig van voorzetstuk verwisseld worden, de verlenggiek maakt het mogelijk om een bereik van tien meter te halen en voor het transport kan de combinatie heel compact worden ingeklapt. Het is echt een alleskunner en een van de meest geavanceerde graafmachines ter wereld.”

                Door Jolien Koerhuis

                Marco Hobelman verwacht dat hij zijn laatste tien graafmachines op diesel wel gebouwd heeft. “Elektrisch houd je niet tegen”, zegt de eigenaar van Hobelman-Halle B.V. “Zeker, de verbrandingsmotor heeft ons veel gebracht, maar is inmiddels achterhaald. De volgende generaties gaan over een tijdje echt zeggen: ‘Wat hadden jullie het moeilijk met die verbrandingsmotor’. Want het trilt, maakt lawaai, stinkt, vergt veel onderhoud, je moet tanken, hebt CO2-uitstoot en ga zo maar door. Er is een hele lijst met nadelen.”

                ‘Alles wat draait, moet elektrisch’

                En daarom is van de Hooby, de mobiele smalspoorgraafmachine die vooral voor het onderhoud van sloten ingezet wordt en waarmee Hobelman naam heeft gemaakt, nu ook een volledig elektrische variant verkrijgbaar. “De Hooby E-tronic is geen omgebouwde diesel, maar een compleet nieuwe machine”, benadrukt Hobelman. “We hebben er met een helikopterview naar gekeken en zijn helemaal opnieuw gaan bouwen. Mijn visie is: alles wat draait, moet je elektrisch doen. En het kán ook allemaal elektrisch. In de Hooby E-tronic zit daarom niet maar één motor, maar er zitten er wel vier in.”

                14 tot 24 draaiuren per accu

                Van de normaal gesproken korte actieradius, een bekend nadeel van elektrisch, is bij de Hooby geen sprake. “In de bouw volstaat een ombouwmachine prima. Daar rijdt zo’n machine maximaal tien procent van de tijd en kun je hem makkelijk ter plekke laden. Maar dat is niet te vergelijken met het werk dat wij doen in de cultuurtechnische sector. Wij werken in de natuur, rijden veel door het veld en hebben vaak geen mogelijkheid om de accu op te laden.”

                Daarom is de Hooby E-tronic voorzien van twee accu’s. “De één werkt, de ander is reserve. Je kunt ze eenvoudig wisselen. Je hebt daardoor nooit meer stress of je je werk wel op tijd afkrijgt. Met een opgeladen accu kun je in totaal 14 tot 24 draaiuren maken, afhankelijk van het soort werk dat je ermee doet. Om een sloot uit te graven heb je met de Hooby E-tronic 9 kilowatt per uur nodig. Stel dat je hiervoor een omgebouwde machine zou gebruiken, dan zou je 18 kilowatt per uur verbruiken. Het dubbele dus.”

                Met een derde accu zit je helemaal op rozen. “Je neemt standaard twee accu’s mee als je met de Hooby E-tronic werkt en daarnaast kun je een derde thuis opladen met zonne-energie. Dan weet je zeker dat je ook de volgende dag een volle accu tot je beschikking hebt. Zo ben je én supergroen bezig én kun je vierentwintig zeven doorwerken.”

                Diesel door de aderen

                Hobelman-Halle bouwt niet alleen machines, maar voert binnen zijn andere bedrijfstak Cultuurtechniek ook verschillende diensten uit op het gebied van slootonderhoud, natuurbouw en maaiwerkzaamheden. Hierdoor heeft het bedrijf veel ervaring met het uitvoeren van cultuurtechnisch werkzaamheden. Die ervaring wordt weer benut bij het ontwerpen en modificeren van nieuwe machines.

                Hobelman: “Veel machinisten waren aanvankelijk sceptisch over de elektrificatie. Bij hen stroomde stuk voor stuk diesel door de aderen. Maar na twee weken werken met de E-tronic waren ze allemaal om. Nu vinden ze het geweldig. Het trilt niet, stinkt niet, vraagt geen onderhoud. Als ze nu af en toe weer op een diesel moeten werken, merken ze het grote verschil en willen ze graag weer terug.”

                Inmiddels zijn er vijftien Hooby E-tronics in omloop. “De aannemer die het prototype heeft gekocht, heeft ondertussen al de vierde machine aangeschaft. De waterschappen stonden eerst niet te springen, want hij is twee keer zo duur in aanschaf, dus dat is logisch.. Maar vanaf dit jaar gaan ook veel waterschappen over naar elektrische machines. Zij hebben een convenant ondertekend waarin ze de ambitie uitspreken om in 2028 alle machines onder de 55 kilowatt om te zetten naar elektrisch.”

                Misschien ook interessant?

                17 juni 2025

                Nieuws

                Binnen bij Merlo: waar techniek en mensen samen het verschil maken

                Merlo is geen merk dat zomaar machines maakt – het is een familiebedrijf met hart voor techniek én mensen. In deze blog nemen we je mee naar de fabriek in het Italiaanse Cuneo, waar alles onder één dak gebeurt. Van het snijden van staal tot het poedercoaten en het assembleren van besturing: elke stap gebeurt zorgvuldig en doordacht. We spraken medewerkers die al tientallen jaren in dienst zijn, zagen hoe onderdelen als cilinders en joysticks intern worden gebouwd, en merkten hoe groot de betrokkenheid op de werkvloer is. Ook kom je meer te weten over hoe Merlo via De Lille en lokale dealers in de Benelux altijd dichtbij blijft – ook als het bedrijf wereldwijd groeit.

                18 januari 2025

                Nieuws

                Rijkhoff: al 200 jaar voor agrariër én industrie

                De Zaanstreek: van oudsher een industrieel gebied, dat grenst aan de groene Beemster. Rijkhoff Mechanisatie is dan ook in beide werelden thuis. De klant kan hier terecht voor de verkoop, verhuur en reparatie van tractoren, landbouwmachines, tuin- en parkmachines en grondverzetmachines. Mét bijbehorende service: “Wij gaan voor langdurige relaties.”

                25 januari 2025

                Nieuws

                Op de dam bij Vervaet

                Frans Vervaet bv is diep geworteld in de Zeeuwse klei. Dat juist hier de oorsprong ligt van de marktleider op het gebied van bietenrooimachines is dan ook geen toeval. In deze tijd van het jaar ligt de focus bij Vervaet op de productie van de bietenrooiers, maar tegenwoordig gaat ook de bouw van zelfrijdende mestmachines jaarrond door. 

                Meer nieuws en events