AgriTrader logo
  • Abonnementen
  • Adverteren
  • Nieuws & events
  • Over ons
  • Service & contact
Naar de webshop
  • Abonnementen
  • Adverteren
  • Nieuws & events
  • Over ons
  • Service & contact
Naar de webshop

Als je vragen hebt over abonneren, adverteren of iets anders, dan hebben wij de antwoorden. Neem gerust contact op, we staan voor je klaar.

Naar contactpagina
  • Adverteren
    • Alles over adverteren
    • Adverteren magazine
    • Adverteren online
    • Bannering
    • Deadline schema 2026
  • Abonnementen
    • Nieuws & Events
      • Over ons
        • Service & contact
          • Testjaarboek
            • Tuin & Park Plusmagazine
              • Familie Akker Strip

                Bestel nu onze nieuwe geurhanger!

                Naar onze webshop

                Volg ons op onze socials!

                • Privacy verklaring
                • Voorwaarden
                • Vacatures

                Nieuws

                Is Krone Swadro TC 1570 de verzamelaar van het jaar?

                Krone introduceerde op de Agritechnica een nieuwe vierrotorzwadhark: de TC 1570. Met zijn 15,70 meter is hij de breedste in zijn soort op de markt. Voor ons is deze machine een grote kanshebber op de Farm Machine Award. Voorafgaand aan de introductie konden we deze zwadhark aan het werk zien in een praktijktest.

                Technische gegevens

                Opbouw
                vierrotorzwadhark met V-frame, werkbreedte 11,0-15,7 m, zwadbreedte 1,4-2,9 m, hydraulisch verstelbaar, load-sensing, opt. olieomloop; Isobus-bediening, tweepuntsaankoppeling; bandenmaat transportonderstel 710/40 R22.5 of opt. 800/35 R22.5

                Harkelementen
                diameter 3,8 m; 15 tandarmen, 4/5 heftanden per arm, 4- of opt. 6-wielonderstel (bandenmaat 16x9.50-8); cardanische ophanging, hydr. rotorontlasting, mechanische rotoraandrijving, elektrische rotorhoogteverstelling; opt. zwadbord

                Afmetingen & gewichten

                transportbreedte, -hoogte & -lengte 2,99 x 4,00 m x 10,50; gewicht 7,9 t, vereist trekkervermogen vanaf 110 pk.


                Terwijl de concurrenten van Krone hun productportfolio uitbreiden met zwadharken met transportband, concentreert de fabrikant uit het Duitse Emsland zich op haar rotorzwadhark-programma en laten de Oostenrijkers van Pöttinger en de Fransen van Kuhn zien wat er nog voor potentieel schuilt in het vierrotor-zwadharkconcept. Met de hagelnieuwe Swadro TC 1570, die ten tijde van deze test nog op de Agritechnica 2023 moest verschijnen, neemt Krone de leiding in het vierrotor-segment, met de grootste werkbreedte op de markt: 15,70 meter. Om die breedte te kunnen halen, pasten de ingenieurs een nieuwe constructie toe. De know-how daarvoor hadden ze echter al in huis. In combinatie met de omvangrijke standaarduitrusting, die duidelijk gericht is op veel gebruiksuren en een grote opper-vlakte-output, begeeft Krone zich met deze vierrotorhark in het absolute topsegment. Daarmee is duidelijk dat deze zwadhark onder andere is bedoeld voor loonwerk-bedrijven waarvoor de zesrotorhark te groot is en de voorgaande vierrotorhark TC 1370 te smal.


                Grote V

                Voor de grote werkbreedte moest het frameconcept van een vierrotorhark worden herzien. Vaak ligt de oplossing echter binnen handbereik, en zo ook hier. Aldus kreeg de Swadro TC 1570 het basisconcept van Krone’s vlaggenschip, de Swadro TC 2000. Dat betekent concreet dat men het V-frameprincipe van de zesrotorzwadhark nam en het gebruikte voor de versie met vier elementen. Zo worden de voorste twee harkrotors niet meer in werkbreedte versteld middels een hydraulische gleuf, maar door het verstellen van de hoek van de lange V-armen ten opzichte van het enorme hoofdframe. 

                In tegenstelling tot de TC 2000 heeft de TC 1570 echter twee hydraulische cilinders voor de werkbreedteverstelling, eentje per arm van de V. Daarmee kun je die V-armen onafhankelijk van elkaar bewegen, iets wat bij de zesrotorversie niet kan. Zo konden we bijvoorbeeld in perceelhoeken de buitenste rotor in de hoek duwen, zodat hij daar het gras pakt, terwijl de binnenste rotor in een smallere stand blijft. De onafhankelijke verstelbaarheid van de V-armen is ook heel praktisch bij het omzeilen van een hindernis. Vervolgens tik je op de betreffende functieknop op de AUX-joystick en de binnenste rotor stuurt de armhoek van de buitenste rotor aan, of omgekeerd. Als je alleen de terminal gebruikt, moet je de positie handmatig regelen. Natuurlijk kan de chauffeur de twee voorste harkelementen ook synchroon gelijkmatig verstellen om gewoon de totale werkbreedte te variëren.


                Constructie en bediening van de Krone Swadro TC 1570

                Bij de Krone Swadro TC 1570 zijn de voorste rotors gemonteerd aan een stevig V-frame, waarbij ze worden ondersteund door tastwielen voor een stabiele en gelijkmatige werkhoogte. De uithefcilinders beschikken over geïntegreerde deindemping, wat zorgt voor gecontroleerd en schokvrij heffen en laten zakken van de elementen.

                De rotors hebben een cardanische ophanging, waardoor het kenmerkende ‘jet-effect’ ontstaat en de tanden nauwkeurig over de bodem volgen zonder het gras te beschadigen. De hark wordt met een tweepuntskoppeling aan de trekker gekoppeld, waarbij alleen load-sensing hydrauliek en Isobus-bediening nodig zijn voor de aansturing.

                Tijdens het werk blijft het hydraulische transportonderstel volledig opgetild voor maximale bodemvrijheid, terwijl het voor transport over de weg wordt neergelaten. De mechanische aandrijving van de harkelementen is bewust behouden, omdat deze robuust, betrouwbaar en onderhoudsarm is – precies wat past bij intensief gebruik in het loonwerk.

                Extra steunwiel

                Om het grote werkbreedtespectrum van 11,00 tot 15,70 meter te kunnen bestrijken en daarbij een rustige loop en stabiliteit te behouden, Wij staan voor u klaar voor inkoop en verkoop van tractoren, landbouwmachines en onderdelen. In ons magazijn hebben we diverse onderdelen op voorraad voor uw tractor. Bent u dus opzoek naar onderdelen voor uw tractor, schroom niet en neem contact met ons op! info@arjanwolfs.nl www.arjanwolfs.nl 106 Testjaarboek 2024 steunen de lange voorste rotorarmen op tastwielen c.q. steunwielen.

                Links en rechts aan de armen van het V-frame zit elk een steunwiel met bandenmaat 15/55-17. Die staan zowel bij het harken als in de kopakkerpositie altijd aan de grond, want het uittillen van de harkelementen gebeurt niet met de lange V-armen, maar met de rotorarm – dus het stuk frame van het wiel naar de rotorophanging. Zo draagt het wiel ook de kracht voor de hydraulische rotorontlasting of het hele gewicht van het rotorelement bij het uitheffen. Er is een deindemping geïntegreerd in de hefcilinders middels stikstofbuffers. In dit verband moet ook de Soft-Down-automaat worden genoemd, die bij het weer laten zakken de daalsnelheid vlak voor het eind reduceert, door middel van de hefcilinders. De steunwielen zijn enkelzijdig en pendelend opgehangen.

                Aan de kant van de rotors zijn ze voorzien van een antiwikkelplaat, omdat het tijdens het harken kan gebeuren dat er voer tegen de wielophanging vliegt. De achterste harkelementen zijn gewoon met een uitschuifbare arm aan het middenframe gemonteerd. Die zijn essentieel voor de zwadbreedteverstellling, die naar behoefte tussen 1,4 en 2,9 meter kan worden gekozen. Ook de achterste harkelementen hebben een ontlasting; deze past zich zelfs automatisch aan de breedteverstelling aan. Ook hierin is een deiningsdemping geïntegreerd. Midden tussen de achterste harkelementen zit het optionele hydraulische zwadbord, dat op de kopakker of voor wegtransport automatisch inklapt.


                Rotor voor hoge belasting

                Allevier de harkrotors hebben een diameter van 3,80 meter. Als ze voor wegtransport verticaal zijn geparkeerd, blijft de Swadro nog onder de maximale hoogte van vier meter. Daarvoor moet ook het hydraulische onderstel in de lage stand worden gezet. Voor het ontzien van voer en graszode kunnen er 800mm-banden op het onderstel gelegd worden. Bij het aantal tandarmen is Krone met het oog op de oppervlakte-output maximaal gegaan: zowel voor als achter zijn rotors met 15 tandarmen gemonteerd.

                Aangezien er bij de achterste rotors meer materiaal aankomt, hebben de armen daarvan elk vijf dubbele tanden. De voorste rotors hebben er vier. Krone belooft dankzij de gebogen tanden een lift-effect, waarbij het voer licht omhoog kan schuiven over de tanden. Dat moet in de eerste plaats zorgen voor minder vervuiling van het voer. Zoals je kunt zien aan de gele cardanassen, worden alle rotors mechanisch aangedreven. Daarbij loopt de centrale aandrijfas vanaf de trekker ver naar achteren en splitst dan in een tandwielkast.

                Vanaf die tandwielkast tot aan de voorste rotors moet de lijn zo recht mogelijk zijn. Daarvoor wordt onder andere gezorgd door een eigen draagframe, dat zich aanpast aan de positie van de V-arm. De rotoraandrijving is zoals we kennen van Krone levenslang gesmeerd en onderhoudsvrij. Bij de curvenbaan gebruikt Krone componenten uit het bestaande zwadharkprogramma. Hij heeft een kleine doorsnede en een steil curvenbaanverloop. Verder is er standaard een elektrische rotorhoogteverstelling. Krone laat de voorste rotors 25 procent sneller draaien dan de achterste, zodat laatstgenoemde het voer niet al als zwad krijgen voorgeschoteld, maar breed uitgestrooid.


                Vergelijkingstest vierrotorharken: Krone, Kuhn en Claas

                In het topsegment vierrotorharken zet de Krone Swadro TC 1570 de toon met een werkbreedte van maar liefst 11,0 tot 15,7 meter – de grootste in deze test. De machine heeft 15 tandarmen per rotor, een robuuste mechanische aandrijving en cardanische rotorophanging voor optimale bodemvolging. Dankzij de elektrische rotorhoogteverstelling en Isobus-bediening is hij eenvoudig aan te passen aan wisselende omstandigheden.

                De Kuhn GA 15231 haalt met zijn hydraulische rotoraandrijving en cardanische ophanging een werkbreedte van 9,5 tot 14,7 meter. Met 13 tandarmen voor en 15 achter is hij iets compacter, maar biedt hij wel nauwkeurige instelmogelijkheden via de hydraulische rotorhoogteverstelling.

                De Claas Liner 4900 Business zit met 10,1 tot 15,0 meter werkbreedte dicht bij de Krone, maar blijft qua gewicht lichter. Ook hier vinden we cardanische ophanging, hydraulische rotorhoogteverstelling en een mechanische aandrijving voor duurzaamheid.

                Alle drie zijn ze Isobus-gestuurd en geschikt voor loonwerkbedrijven, maar wie maximale capaciteit zoekt, komt al snel bij de Krone Swadro TC 1570 uit.

                Het jet-effect

                Bij de rotorophanging blijft Krone trouw aan de eigen filosofie. De rotors zijn midden voor het rotorzwaartepunt aan het frame gemonteerd. Zo worden ze enerzijds door de rotorarm getrokken voor een betere bodemaanpassing, anderzijds ontstaat door de cardanische ophanging het zogenaamde ‘jet-effect’. Dat is wellicht niet helemaal wat je bij die naam verwacht: aangezien het zwaartepunt achter de ophanging ligt, worden bij het uitheffen van de rotors eerst de voorste rotors opgetild en daarna de achterste.

                Bij het neerlaten gaat het uiteraard andersom: eerst komen de achterste aan de grond, dan de voorste. Zoals gebeurt bij het landingsgestel van een vliegtuig, dus. Zo moet voorkomen worden dat de tanden in de grond haken en het voer vervuilen, en daarbij de graszode beschadigen. Standaard heeft elk rotoronderstel vier wielen. Optioneel kun je naar zes; zo was ook onze testmachine geconfigureerd. Bovendien is voor dit vierrotor-topmodel alleen nog de bredere bandenmaat van die wielen leverbaar: 16x9.50-8.


                 Comfortbediening

                Alle instellingen kun je comfortabel vanuit de cabine doen. Ook het behoorlijk complexe uitklappen van de wegmodus naar de werkmodus doet de Swadro zelfstandig. Gezien de vele stappen en regelventielen is het niet verwonderlijk dat voor de bediening de Isobus-standaard werd toegepast.

                Krone heeft het hele zwadmenu opgewaardeerd. Het is nu beter gestructureerd en vrijwel vanzelfsprekend. De virtuele machinestatus is heel mooi afgebeeld. Het is echt zaak om je eens goed te verdiepen in alle bedieningsmogelijkheden die de Swadro TC 1570 heeft. Dit is een echte topmachine en die moet je ook optimaal benutten. Tijdens onze test hadden we niet alleen de CCI 1200-terminal, maar ook de zeer praktische Isobus-joystick. Het in een aantal vlakken verdeelde aanraakscherm geeft een grafische weergave van de ingeprogrammeerde functies, iets wat de gewone trekker-joysticks niet kunnen. Heel fijn! Tot slot: dankzij section control worden de harkelementen conform de bewerkingskaart opgetild en neergelaten.


                Onze conclusie

                Krone breidt haar vierrotorserie uit met een nieuw topmodel, dat heel duidelijk is gericht op grote bedrijven en loonwerkers. Bij de Swado TC 1570 maakt de fabrikant gebruik van het modulaire systeem van de grote zesrotorzwadhark TC 2000 en bereikt daarmee een werkbreedte van 15,70, wat de TC 1570 de grootste vierrotorhark op de markt maakt. Daartoe worden de twee voorste rotors extra gesteund door een steunwiel. De voorste rotors kunnen afzonderlijk worden verschoven, zodat je bijvoorbeeld goed in perceelhoeken kunt komen. Aan de rotors zelf in in wezen niet veel veranderd. Ze zijn wel aangepast aan de grotere belasting. In zijn geheel is de standaarduitrusting van de machine heel royaal en de bediening biedt veel mogelijkheden. Royaal is echter ook het gewicht van de TC 1570.
                + grote werkbreedte
                + royale standaarduitrusting
                + hark- en werkkwaliteit
                - Premium-regeling alleen met AUX joystick
                - gewicht

                Misschien ook interessant?

                3 november 2015

                Nieuws

                New Holland T7 rijtest - Een blauwe reus

                Rijtest met de T7.270 Blue Power | De T7 van New Holland schurkt zijn flanken in de bovenste middenklasse. Met de T7.270 Blue Power en maximaal  269 pk werkten wij met de sterkste uitvoering. Wat ons wel- en niet beviel, leest u in de onderstaande exclusief test.

                25 januari 2022

                Nieuws

                Kirovets K-743 – Krachtpatser voor idealisten

                Voor de Europese markt heeft de Russische tractorbouwer Kirovets een fatsoenlijke motor onder de kap van de K-743 gestoken. We hebben getest of deze sterke krachtbron in combinatie met de zeer eenvoudige techniek op de akker weet te overtuigen.

                20 april 2025

                Nieuws

                Holmer Terra Variant 650 - Traploze krachtpatser

                Meer vermogen en een op maat gemaakte traploze transmissie, dat zijn de hoofdingrediënten van een moderne nieuwe zelfrijdende giertank van Holmer. Ziehier de geboorte van de Terra Variant 650.

                Meer nieuws en events